Miután kiválasztottad a Számodra legmegfelelőbb útvonalat, ami magában rejti a felfedezést, örömet, kalandot, a Természetet és a Mögötte, Benne rejlő csodákat, nincs más hátra pakolj, és gyere!

A következőkben néhány technikai, és pakolási tippet szeretnénk megosztani Veled, hogy az élményre kelljen fókuszálnod túra közben, és ne az otthonhagyott dolgok miatt fájjon a fejed.

A zarándokúton az egyik legfontosabb kísérőd a hátizsákod lesz. Amire csak este, illetve a szálláshelyen lesz szükséged, azt érdemes feladni , hogy a szervezők a megfelelő célpontra jutassák el a szükséges felszerelést, azonban amire napközben is szükséged lesz, azokat érdemes Magadnál tartani, így alapvetően két hátizsákot javaslunk:

  • túrazsák – jellemzően hátizsák, amely helyet ad megfelelő mennyiségű folyadéknak, élelemnek (egy-két szendvics, édesség, esetleg gyümölcs) személyes iratoknak, sebtapasznak, esőkabátnak, fejlámpának, bicskának. Gondolj a réteges öltözködésre túra közben, valamint a jól bejáratott túrabakancsra, amely segíti megőrizni a gyaloglás örömét. Nagy sár esetén kamásli (lábszárvédő), illetve tartalék zokni is jól jön. Fontos a méret, és a súly, hiszen ezt egész nap cipelni fogod, ezért javaslom, hogy minél kisebb hátizsákot válassz Magadnak, mert annál kevesebb felesleges dolgot fogsz egész nap a hátadon vinni.
  • utazózsák ­­– amely minden egyebet felölel a többnapos túrázás szellemében: hálózsák, derékalj, tisztasági felszerelés, több napi, száraz ruha, váltóruha aludni, papucs, párna, és minden, ami személyes komfortérzetedet növeli.

Javaslatunk, hogy lehetőleg egy nagyobb zsákba pakolj, mert úgy biztosan nem kallódik el a táska mellé csomagolt apróságok sora. A súly, és a méret itt kevésbé számít, így fontos, hogy mindenre gondolj, amire szükséged lehet esténként.

A hátizsák esetén gondolj a megfelelőségre, hiszen egy jól megválasztott, jól beállított és jól bepakolt zsák nem fogja megkínozni a gerincedet és az ízületeidet, nem fog külön kellemetlenségeket okozni Neked. Ezért nem mindegy, hogy milyen zsákot választasz és azt hogyan állítod be.

(Érdemes jól felszerelt túraboltban körülnézni, ahol széles a választék. A jó minőségű hátizsáknak megkérik az árát, cserébe nagyon megbízható, nagyon strapabíró útitársat kaphatsz. Ha megteheted, ne spórolj rajta! Megoldás lehet az is, ha kölcsönkérsz valakitől egy hátizsákot, de ebben az esetben is nézd meg alaposan, próbáld föl többször is, hogy biztosan passzoltok-e egymáshoz.

A hátizsák kiválasztásánál ne a márkanév legyen az első! A modern zsákoknak már mindegyike kb. ugyanazt tudja nyújtani kialakításban, felszereltségben, megbízhatóságban, strapabírásban stb. Inkább az alapján dönts, hogy a zsákokat felpróbálva melyiknél érzed úgy, mintha azt pont rád öntötték volna.)

Szempontok: méret (napi zsák 20-30 liter; utazózsák 50liter+, de lehet utazótáska is); zsák önsúlya max 1 kg; forma (a sok zseb praktikus, azonban a keskenyebb zsákkal a hátadon a kezed szabadabban tud majd mozogni és szűkebb helyeken is elférsz, a zsák nem fog beakadni semmi bozótba, tüskébe = célszerű egy köztes megoldást választani, illetve figyelembe venni a női/férfi hátra kialakított külön modelleket); állíthatóság (váll, , mellkas csípőheveder állíthatósága = cél minél inkább testre tud szabni), egyéb fontos jellemzők: szellőzés, esővédelem, kiegészítők (pl: övtáska) – részletesebben: http://www.szentjakabut.hu/hu/a-zarandoklasrol/gyakorlati-felkeszules/milyen-hatizsakkal-menjek

A túrád másik fő eszköze a bakancsod, nagyon fontos erről is beszélni. Hogy milyen cipőt válassz? – nincs egyetlen, mindenkire egyformán érvényes recept. Lábunk formája, érzékenysége, egészségi állapota, terhelhetősége teljesen egyéni. Érdemes jó alaposan körbejárnod a cipő-témát, a kényelem és a biztonság kérdését, és érdemes minél korábban kiválasztanod a neked leginkább megfelelő lábbelit, hogy legyen időd összeszokni vele.

A tutit mi sem tudjuk megmondani, de pár szempontot tudunk adni a lábbeli választáshoz.

Kirándulócipő

Azon félcipők csoportja, amelyek a hétköznapi használatra szánt cipőkhöz, edzőcipőkhöz képest erősebb talpazattal és felsőrésszel rendelkeznek. Talpuk esetleg már a túrabakancsoknál elvárt csúszásgátlós anyagból készült – pl. Vibram. Kis tömegük és az utcai cipőkhöz hasonlóan hajlékony talpazatuk miatt könnyű bennük lépdelni és jól szellőznek. Rövid, pár napos túrákhoz és kis hátizsákos terheléshez a legideálisabbak.

Túracipő és trekking bakancs

Több napos/hetes túrához és közepes hátizsákhoz terheléshez kicsit több talp- és lábfejvédelemre, valamint kényelemre lesz szükséged. Erre ideálisak a magas szárú túracipők, illetve trekking bakancsok. Könnyűek, talpazatuk vaskosabb és merevebb, mint az utcai cipőké, talpuk csúszásgátlós anyagból (pl. Vibram) és durvább rücsközéssel készül. Felsőrészük zártabb, mint a kirándulócipőké, de nem vízállóak.

A magas szárú cipők és bakancsok azoknak jó választás, akiknek könnyen kiforduló, gyengébb bokája van, mert a magasabb szár jobban tart.

Túrabakancs

A hosszú vándorlás során, miközben nagy hátizsákot hordasz magaddal, lábadnak a túrabakancs adja a legnagyobb biztonságot és tartást. A túrabakancs fűzésének és szárkialakításának köszönhetően bokádat masszívabban tartja, talpazata még merevebb, hogy könnyebben lépést találj akár kis sziklaperemeken is. Felsőrésze strapabíró nubuk- vagy hasított bőr felhasználásával készül – esetleg az orrnál, oldalt és a sarokrésznél felgumírozva. Ha a felső részen a Gore-tex feliratot találod, a cipő mérsékelten, vagy teljesen vízálló. A vízállóságot waxolással könnyen tovább tudod növelni.

 

A használat ideje sose egyetlen túra, így érdemes hosszú távon gondolkodni egy cipő kiválasztásánál, vásárlásnál. Illetve egy nagyobb túra előtt javasolt, hogy már egy jól bejáratot, betört bakancsot vigyünk magunkkal.

Mivel nem egész nap gyalogolsz, utad során váltócipőre is szükséged lesz. Ebben leszel, amikor a szálláson tartózkodsz, amikor kiszaladsz a boltba vacsorának valót venni, esetleg ebben zuhanyozol, ha fertőzőnek találod a zuhanytálcát.

Váltócipőnek választhatsz papucsot, vagy túraszandált.

– Papucs: könnyű, műanyag, vagy gumi papucsot válassz! Súlya alig van, gyorsan megszárad, nem dörzsöli az esetleges vízhólyagjaidat.

– Túraszandál: csakis könnyű, gumi talp részű, vászonpántos szandált válassz, amivel zuhanyozni is tudsz! Figyelj rá, hogy a szandál pántjai 3 helyen legyenek állíthatóak. Ezt a lábbelit ugyanúgy használhatod papucsként a szálláson, zuhanyzáskor, utcai cipőként, ha kimész a szállásról. Előnye, hogy a sarkadnál és a lábfejednél is fogja a lábad, nem lötyög rajtad. Ha nagy szükséged van rá, nap közbeni gyalogláshoz is használhatod. De csak sík és könnyű terepen, aszfalton ajánlott a profi túracipő szandállal való helyettesítése, hegyen, sziklás, köves, csúszós terepen inkább ne próbálkozz ezzel!

FONTOS! Túrazoknit használj, amelytől nem pálik bele a lábad a cipőbe, illetve a cipőd ápolása mellett gondolj lábad folyamatos ápolására is, hogy minden nap élmény legyen a gyaloglás.. Bővebben: http://www.szentjakabut.hu/hu/a-zarandoklasrol/gyakorlati-felkeszules/bakancs-vagy-turacipo

Az öltözködés, a ruházat során a legfontosabb szempont a praktikusság, így néhány gondolat a milyet, és mennyi kérdésekre.

Októberben, a Pálos zarándoklaton szeszélyes tud lenni az időjárás, így nagy meleg mellett szempont az esővédelem, a réteges öltözködés (2-3 réteg ruha, menethelyzetnek megfelelően változtatva mi van épp rajtunk).

Meleg időben öltözz úgy, hogy a fejedet és minden testrészedet megvédd a közvetlen, erős napsugárzástól, esőben a legfontosabb, hogy a lehető legszárazabban tudd tartani a hátizsákodat és magadat, hidegben pedig öltözz rétegesen, hogy ne fázzon egyik testrészed sem!

  • Túranadrág: ha a minimalizmusra törekszel, elég egy nadrág. Melegben érdemes lecipzározható szárú túranadrágot választani, kettő az egyben. Jó, ha van a nadrágon pár zseb, ezekbe tudsz pakolni ezt-azt. Válassz kényelmes, kis súlyú, könnyen száradó anyagból készült nadrágot!
  • Zokni: a lábbeli választásnál már volt szó arról, hogy érdemes jó minőségű és évszaknak megfelelő túrazoknit választani. Javasoljuk 2, vagy 3 váltás zoknit rakj el.
  • Felsőruházat: ebből sem kell sok, de jó, ha van több típusú felsőd: rövid ujjú póló, hosszú ujjú póló, atléta (melegben felsőruházat, hidegben aláöltöző), kicsi, könnyű, de meleg polár pulóver. Vannak úgynevezett ’technikai’ pólók, amelyeket speciálisan túrázáshoz terveztek, az izzadság felszívásában és elvezetésében tudnak többet, mint egy hagyományos utcai viselet. A célban meg vár a pálos póló. 
  • Kesztyű: nagyon vékony cérnakesztyűt javaslunk, ha estébe nyúlóan gyalogolunk, fázósoknak. A hegyekben hajnalban ugyanis hideg lehet, jól jön a kesztyű, pláne ha túrabotot használsz. Ha nincs kesztyűd, a zokni is megteszi kesztyűként!
  • Mikroszálas törülköző: nagyon kicsi és könnyű, úgy néz ki, mint egy Vileda kendő, de ez valójában törülköző, jól szívja a nedvességet, hamar szárad.
  • Nagy, vékony kendő: multifunkcionális. Nagy melegben a karra teríthető, hogy védjen a naptól és hűtsön (nagy melegben be is vizezheted), esőben a csípő köré tekerhető, hogy később ázz el a medencédnél, délután – nők esetében leginkább – hosszú szoknyaként, váltóruhaként hordható, hidegben a nyak köré tekerhető sálként, hogy a torkod, tüdőd meg ne fázzon. Éjszakára az ágyra terítheted lepedőként, vagy a párnádra párnahuzatként.
  • Esőkabát: többféle opció létezik, válaszd azt, amelyik neked a leginkább szimpatikus.
    • pelerin (poncsó): előnye, hogy mind téged, mind a zsákodat beborítja egyben, így nem folyhat be az eső a zsák és a hátad közé, és nem lesz vizes a hátad és a zsákod alja. Előnye még, hogy csípő alá ér, addig véd téged az esőtől. Hátránya, hogy ha rövidebb típusú választasz, könnyen aláfúj a szél, és azzal együtt az eső, nem túl kényelmes és praktikus viselet.
    • Jó minőségű, vastagabb anyagból készült esőkabát: előnye, hogy testre simuló, nem fújhat alá a szél, zsák nélkül is hordható. Hátránya, hogy beeshet a hátad és a zsák közé az eső, ami befolyhat a zsák aljához, hátránya, hogy nem túl hosszú, csak csípőig ér, a combod, medencéd így elázhat, hátránya még, hogy összehajtva, zsákba téve nagy és nehéz.
    • Közepesen jó minőségű esőkabát: előnye, hogy testre simul, nem fúj alá a szél, könnyen szellőzik, nincs alatta akkora szauna, mint az előző alatt, kisebb esőben betölti funkcióját, összehajtva, zsákba téve nagyon kicsi és könnyű. Hátránya, hogy nagy esőben átázik, nem védi a combodat, medencédet, és beeshet az eső a zsák és a hátad közé.
  • Kamásli: ha netán nagy eső van, megvédi a lábfejet, lábszárat a teljes elázástól.
  • Esőnadrág: Előnye, hogy a teljes lábat védi medencétől bokáig, a nadrágot száraz marad, a csípőd nem ázik, nem fázik meg. Hátránya: plusz helyet foglal a zsákban, és nem biztos, hogy akkora eső lesz, hogy kelljen, hátránya még, hogy belülről sem engedi ki a hőt, így beizzadhat alatta a lábad, ha az esőtől nem is, de az izzadságtól nagy valószínűséggel ugyanúgy vizes leszel.

ALVÁSHOZ:

  • Hálózsák: max 1000 grammos legyen, évszaktól függően 600-800 grammos hálózsák elég szokott lenni Figyelj arra is, hogy milyen hőmérsékletre van optimalizálva. A zsákok mellrészénél általában van egy kis zseb, ide már jó előre érdemes bekészíteni a zsebkendőt és a füldugót. Ha félted az értékeidet, éjszaka be tudod tenni azokat a zárt múmia hálózsák alsó végébe, a lábadhoz. Illetve ha minden kötél szakad, ruhaszárításra is használhatod a hálózsákodat és magadat. A zárt hálózsákba tett nedves ruhák a testmelegedtől megszáradnak reggelig. Egy jó tanács a hálózsák elcsomagolásához: sose hajtogatva, vagy összetekerve tedd el, inkább gyűrve! Ha hajtogatod és tekered, akkor a benne lévő hőtartó szövet szálai kb. ugyanott hajlanak meg mindig és ettől elkophatnak, szakadhatnak. Ha gyűrve teszed el, mindig máshol hajlik az anyag, kevésbé szakadnak a szálak, a hálózsákod tovább tart. Ha elsőre lehetetlennek is tűnik, hogy az a nagy zsák bele fog férni abba a kicsi huzatba, nyugi, bele fogod tudni gyűrni. Helye az utazózsák.
  • A hálózsákot kiegészíti a derékalj. Ebből érdemes, főleg, ha hosszútávon gondolkodsz felfújtatóst választani, amely kényelmet biztosít az éjszakára, de a tortanterembe hálózsákunk alá a plifoam is megfelelő szolgálatot ad.
  • Hasznos lehet, főleg közösségi szállásokon a viaszos füldugó. Néha bizony kell, hihetetlen, mennyien horkolnak a világon, és mindezt milyen közel az ember füléhez teszik. A viaszos azért jó, mert a formáját te alakíthatod, gyurmázhatod. Érdemes már előre bekészíteni a hálózsák zsebébe, hogy ha éjjel szükség van rá, azonnal kéznél legyen!
  • ’Alvós’ nadrág: főleg a nőknek és főleg azokon a szállásokon jön jól, ahol egy nagy teremben koedukáltan alszanak a zarándokok. Pizsamának is könnyű, vékony nadrágot, vagy sortot válassz!
  • Párna: igénytől, mérettől függően a jó alváshoz, amelyet egy fejünk alá göngyölt pulóver is kiválthat.

Ügyelj a pakoláskor, hogy mindent megtalálj, akár sötétben is, illetve a zörgős nejlonzacskók helyett használj vászonzsákot, amely hangtalan, tartós és szellőzik. Fontos, hogy gondolj a személyes felszerelésedre, egyedi igényeidre is, ami kelleni fog minden napra.

A Pálos70 évek óta a kerékpárosokra is gondol, Ők a Sportzarándoklaton tekerhetik végig a távot, két nap alatt.
 
Nekik  kívánunk most segíteni azzal, hiszen nem biztos hogy minden zarándok tapasztalt kerékpáros túrázó is egyben. A javasolt eszközök listája:
  • szervizelt, felkészített, KRESZ szerint szabályos kerékpár
  • hátizsák, kerékpáron is kényelmes (1 napra)
  • esőkabát és/vagy vékony széldzseki
  • defekt – gumijavító készlet
  • kisméretű kerékpárszerelő szett, szerszámkészlet
  • pumpa
  • láthatósági mellény
  • védősisak – Mindig legyen rajtad!
  • biciklis kesztyű
  • biciklis nadrág – sok zsebes, fenéknél szivacsos javasolt
  • cserepóló, fehér javasolt
  • minden egyéb, ami a egyedi igényeket kielégíti (napi élelem, 3-4 liter folyadék, édesség, nap elleni védelem, vagy amiket amúgy is hozni szoktál), és minden ami a szálláson kell, de ezt megtalálod a túrák között
Gondolj arra is, hogy a sportzarándoklatot autó nem kíséri, a csomagszállítás az alvóhelyére viszi a felszereléseket, így minden, ami napközben kellhet, az legyen nálad!

Kiegészítőkre is szükséged lehet, amelyek kényelmi, és túlélési szerepet tölt be. A lista nem jelenti azt, hogy minden elemet vigyél magaddal, inkább egy ötletsor, amely segít gondolkodni, mit hozz Magaddal: szemezgess, mik azok a legfontosabb dolgok, amelyek a zarándoklaton Veled kell, hogy legyenek.

Tisztálkodószerek

  • Szappan vagy tusfürdő? Ha minimális súlyra törekszel, inkább szappantömböt vigyél, ezt tárolhatod cipzáras nájlonzacskóban, így a szappan fogyásával a tárolóeszköz is egyre kisebb helyet foglal majd el (a tusfürdő flakonja mindig ugyanakkora marad és kevésbé környezetbarát), a zacskó súlya minimális.
  • Sampon: ebből is létezik tömb formátumú, egy kis darab elég, a tárolása egyre kevesebb helyet igényel majd.
  • Fogkrém: drogériákban beszerezhető mini fogkrém, jó választás ez a zarándokoknak. Vagy választhatsz fogport is, amiből egy kicsi doboznyi nagyon sokáig elég. A fogkeféd szállításához többféle tok közül választhatsz: van nagyobb, amibe a teljes fogkefédet bele tudod tenni, és van kisebb, ami csak a fogkefe fejét fogja körbe.
  • Naptej: lehetőleg magas faktorú, bőrbarát és környezetbarát típust válassz! Ezt kiegészítheted testápolóval is igény szerint.
  • Folyékony kézfertőtlenítő mini kiszerelésben: ha útközben szeretnéd a kezedet megtisztítani (mert mondjuk falatozni szeretnél), de nincs közelben mosdó, vagy víz a kézmosáshoz, akkor jön jól a folyékony kézfertőtlenítő.
  • Kullancsriasztó: itthon sok a kullanccsal fertőzött terület: környezetbarát sprayt válassz, a GalaktívBio például ilyen!
  • Bármilyen zsíros krém, szarvasfaggyúkrém, vazelin: minden reggel zokni-felvevés előtt érdemes a lábfejet jól bekenni vele, így megmenekülhetsz a vízhólyagoktól és a bőrkeményedésektől.

Gyógyszerek

  • Állandóan szedendő piruláidat, ismert betegségeidre való gyógyszereidet ne hagyd otthon!

Fontos, hogy legyen nálad valamilyen fájdalomcsillapító. A Voltaren tabletta nagyon hatásos a fájdalmak és gyulladások gyors enyhítésére.

  • Egészségügyi készlet, amiben van többféle formájú és méretű leukoplaszt, speciális vízhólyagtapasz, mull lap, géz, folyékony Betadine (hozzá tű és fehér cérna a vízhólyagok leápolása), ami a sebek környékének fertőtlenítésére tisztítására jó.
  • Vitaminok közül nagyon fontos a magnézium (pl. pezsgőtablettában, így egész nap iszogatod a vizeddel), hogy az izmaid ne görcsöljenek be a megterheléstől. Jó, ha van nálad valamilyen multivitamin készítmény.

Élelmiszerek

  • Folyadék mindig legyen elegendő nálad útközben, napi 2-3 liter, kulacsban, vizes palackban, amit aztán minden nap újra utántölthetsz a szálláshelyeken.
  • Útközben sok energiát adó ételek: banán, olajos magvak. Jó, ha ezekből mindig van nálad egy kis tartalék, illetve érdemes egy-egy szendvicset is magadnál tartani. A túra ellenőrzőpontjain töltekezhetsz, de vésztartaléknak valamennyi élelmet mindig tegyél be a zsákodba.
  • Szőlőcukor, müzli szelet, csoki…: a gyaloglás sok energiát kivesz belőled, előfordulhat, hogy leesik a vércukor-szinted. A szőlőcukor kiváló ilyen esetekre, hamar feltölt energiával és helyrehozza a vércukor-szintedet. Érdemes azt a fajta szőlőcukrot választani, aminek zacskójában a szőlőcukor-szemek külön vannak becsomagolva, így pár darabot mindig kézközelben tarthatsz.

Úgy állítsd össze a felszerelésedet, hogy az illeszkedjen saját személyiségedhez, igényeidhez, szükségleteidhez! Ezen a téren is érvényes, hogy igyekezz mindenből a legkisebbet, legkönnyebbet, legkevesebbet magaddal vinni! Fogadd meg, ami tetszik, engedd el, ami nem szólít meg és írd hozzá, amit jó tanácsként még szívesen adnál másoknak!

Sok kiegészítő felszerelés akadhat, amely segítik utadat.

Ezek közül a legfontosabbak:

  • övtáska
  • túrabot
  • fejlámpa
  • bicska, kés
  • telefon, és töltő

Ezekről bővebben: http://www.szentjakabut.hu/hu/a-zarandoklasrol/gyakorlati-felkeszules/a-technika-ordog-e

A bepakoláshoz végül pedig segítséget ad írásunk eleje:

  • napi felszerelés, és utazó felszerelés kettéválasztása, külön csomagolása
  • legnagyobb fajsúlya az ivóvizednek van, ez legyen középen, de elérhető helyen
  • pulóver, esőkapbát mehet a zsák aljába, ami nem feltétlen kell minden pillanatban a nap során
  • az élelmiszer helye jó felül, ahol kéznél van, nem nyomorodik
  • fejlámpát és az egyéb kisebb dolgokat tedd a zsákod fejrészébe, legyen Nálad minden nap.

Sikeres felkészülést kívánunk! Várunk szeretettel októberben a Pálos70 programban!

További kérdéseidre, amely a fentiek kapcsán megfogalmazódott Benned, írd meg nekünk: paloshetven@gmail.com

Köszönet a Szent Jakab Baráti Kör egyesület tagjainak a fenti anyag összeállításában!